SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ ETKİNLİKLERİ

'Hayatıma Dokunan Meslek: Sosyal Hizmet'

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Manisa Şubesi'nin de katkılarıyla CBÜ Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen 'Hayatıma Dokunan Meslek: Sosyal Hizmet' konulu panel Celal Bayar Üniversitesi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilmiştir. Panelde hayatının değişik dönemlerinde Sosyal Hizmet Uzmanları ile karşılaşan müracaatçıların duygu ve düşünceleri kendileri tarafından anlatılmıştır. Müracaatçılar, karşılarına çıkan ve profesyonel destek aldıkları Sosyal Hizmet Uzmanları'nın hayatlarında önemli bir dönüm noktası oluşturduğunu, yeni bir bakış açısıyla, yeni bir yaşama yöneldiklerini anlattılar. Sosyal Hizmet Mesleği'ni de hayatlarına giren Sosyal Hizmet Uzmanları'nın kendileriyle gerçekleştirdiği uygulamalar sonucunda öğrendiklerini ifade eden müracaatçılar, mesleği uygulayanları ellerinde sihirli değnek bulunduran kişilere benzettiler.

24 Mart 2016

 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POSTER VE BROŞÜR YARIŞMASI

Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Gülten UÇAN Halkla İlişkiler dersi kapsamında öğrenciler arasında afiş ve broşür tasarım yarışması düzenlenmiştir. Birbirinden güzel 40 afiş ve broşürün değerlendirildiği yarışmada dereceye giren afiş ve broşür sahiplerine ödüllerinin verilmesinin ardından film gösterimi yapılmıştır.

30 Aralık 2015------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ TANIŞMA VE KAYNAŞMA ETKİNLİĞİ

Sosyal Hizmet Bölümü 2015-2016 yılı tanışma ve kaynaşma etkinliği coşku ile gerçekleştirildi. Bölümümüze yeni başlayan öğrencilerimize hoş geldiniz demek, tanışma ve kaynaşma amacıyla bölüm öğrencilerimizin düzenlemiş olduğu etkinlikte okul müdürümüz Prof.Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu bir konuşma yaptı. Müzik eşliğinde çeşitli ikramların da sunulduğu etkinlikte öğrenciler gönüllerince eğlendi. Yaklaşık 1 saat süren etkinlik neşe içerisinde gerçekleştirildi.

07.12.2015


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"İNSAN DEĞER VE ONURUNU YÜCELTMEK" temalı Sosyal Hizmet Sempozyumu 2015 gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü'nün Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Manisa Şubesi ile birlikte düzenlediği "İnsan Değer ve Onurunu Yüceltmek" temalı "Sosyal Hizmet Sempozyumu 2015"te Türkiye'nin her yerinden yaklaşık 750 akademisyen, uzman ve öğrenci katılımı ile gerçekleştirildi.

1995 yılından itibaren her yıl düzenlenen ve bu sene üniversitemizin ev sahipliği yaptığı sempozyum, katılımcılar tarafından "bugüne kadar yapılmış en büyük katılımlı sempozyum" olarak nitelendirildi.

Sempozyumun açılış töreni,  26 Kasım 2015 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin ŞİMŞEK, Rektör Vekili Prof. Dr. Bilal GÜMÜŞ, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali KİLİMCİOĞLU, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Turan GÜNDÜZ, il müdürleri, bilim insanları, araştırmacılar, sosyal hizmet uzmanları ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin, 1995 yılından bu yana düzenli olarak gerçekleştirilen Sosyal Hizmet Sempozyumları'nın 19. sunu 26-28 Kasım 2015 tarihleri arasında üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştiriyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek, "Bu sempozyumu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Manisa Şubesi ile birlikte düzenliyoruz. 2015, Türkiye'deki sosyal hizmet uygulamasının ellinci yılıdır. Bu özel yılda Sosyal Hizmet Sempozyumu'nu düzenlemek bizlere nasip oldu. "Türkiye'de Sosyal Hizmet Uygulamasının Ellinci Yılı: İnsan Değer ve Onurunu Yüceltmek" temalı Sosyal Hizmet Sempozyumu 2015'in amacı, ülkemizde sosyal hizmet teori ve uygulamalarını bilimsel ve profesyonel boyutları ile tartışmaktır. Bu alanda yer alan tüm uygulayıcıların, akademisyenlerin ve konuya duyarlılık gösterenlerin bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması ve tartışılması, çözümler üzerinde çalışabilme açısından büyük önem taşımaktadır. Sosyal Hizmet Sempozyumu 2015'in ulaşmak istediği en önemli hedef; Türkiye'de sosyal hizmet meslek ve bilim alanını tarihsel olarak değerlendirmek, uygulama ve bilimsel yaklaşımları tartışmak, bilgi ve deneyimleri paylaşmak, sosyal hizmetin mesleki ve disipliner gelişimine katkıda bulunmaktır. Sempozyum'un bilimsel programında, konferans, panel, atölye çalışmaları, sözel ve poster bildiri sunumları yer alacak; ayrıca çeşitli sosyal etkinliklere de yer verilecektir." diye konuştu.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği adına konuşan Abidin ÖZDEMİR, sosyal hizmet uzmanlığının hak savunucu ve sosyal adalet temelli bir meslek olduğunu belirterek, "Sosyal hizmet uzmanlığı, taraf tutan bir meslektir. Yoksulluk ve yoksunluk çekenlerin, kimsesizlerin ve dezavantajlı bireylerin tarafındadır" dedi.   

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali KİLİMCİOĞLU, bu bilimsel toplantıların farklı kurum ve kuruluşlarda çalışan bilim insanları, araştırmacılar ve uzmanların bir araya gelip tanışmaları ve ortak projelerin ortaya çıkması açısından son derece önemli olduğunu belirterek; halkın sosyal hizmetlere ulaşma konusunda sıkıntı çektiğini, çünkü nereye ve nasıl başvuracağını bilmediğini dile getirdi. Sosyal hizmet çalışmalarının daha fazla tanıtılması gerektiğini, ilk başvuru merkezlerinin olmasının da bu duruma çözüm olabileceğini ifade etti.

Rektör Vekili Prof. Dr. Bilal GÜMÜŞ ise, sempozyumun bu kadar yoğun bir katılımla gerçekleşmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, "Sosyal hizmet son derece geniş ve içi doldurulması gereken bir kavramdır. Sosyal hizmetin İnsanlık tarihinin başından beri değişik uygulamalarla gerçekleştiğini görüyoruz. Peygamberimizin hadislerinde de bunu açık bir şekilde görüyoruz. Örneğin, 'Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir' hadisinde olduğu gibi. Toplumdaki huzursuzluklara baktığımızda, bunun kişilerin vicdanlarındaki emperyal güçleri baskılayamamış olmalarından kaynaklandığını görürsünüz. Umarım, bu sempozyumlar sayesinde hem devletler bazında, hem de vicdanlarımız bazında emperyal güçlerin törpülenmiş olduğu bir dünya oluşur" dedi. Prof. GÜMÜŞ,  Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal ÇELEBİ'nin bir proje ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Portekiz'de olması nedeniyle, çok istediği halde sempozyuma katılamadığını dile getirerek, Prof. ÇELEBİ'nin başarı dileklerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından Sosyal Hizmet Uzmanlığı mesleğinde 50 yılını dolduran Şammas HÖYÜKLÜ, Erdoğan TAŞKIN, Emel PAMİR DANİŞOĞLU ve Mehmet SAMANCIOĞLU'nun plaketleri takdim edildi.

Sempoyum, Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril TUFAN'ın başkanlığını yaptığı Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Işıl BULUT ve Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail DEMİRDÖVEN'in konuşmacı olarak yer aldığı "İnsan Değer ve Onurunun Yüceltilmesi" konulu açılış paneli ile devam etti.

Sempozyum süresince beş panel, beş atölye çalışması, 200'ün üstünde sözlü ve 30'un üstünde poster bildiri sunumu yapıldı ve Türkiye'de sosyal hizmetler alanında yaşanan sorunlar dile getirildi. Aynı zamanda ülkemizde sosyal hizmet uygulamasının başladığı tarih üzerinden geçen elli yılda sosyal hizmet mesleğinin geldiği yer ve mesleğin geleceği tartışıldı. Sempozyumda sosyal hizmet alanında çalışmış ancak vefat etmiş akademisyen ve uzmanlar da unutulmadı. Cumartesi günü düzenlenen panelin ardından, mesleğe emek vermiş olanlar için Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Manisa Şubesi tarafından lokma döktürüldü.

Sempozyumda tarihsel süreçte sosyal hizmet, kuram uygulama bütünlüğü, sosyal hizmet felsefesi ve etiği, sosyal hizmet örgütleri, ailelerle sosyal hizmet, insan hakları, örgütlerle sosyal hizmet, sosyal hizmet eğitimi, okul sosyal hizmeti, din ve maneviyat, adli sosyal hizmet, toplumsal cinsiyet, yaşlı refahı, engelli refahı, çocuk refahı, sosyal dışlanma, göçmen ve sığınmacılar, tıbbi ve psikiyatrik sosyal hizmet, sivil toplum, aile içi şiddet, afet ve krizlerde sosyal hizmet gibi konu başlıklarında pek çok oturum gerçekleştirildi.

26-28 Kasım 2015

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SOSYAL HİZMET BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ SEVGİ EVLERİNİ ZİYARET ETTİ

Yüksekokulumuz Sosyal Hizmet Bölümü birinci sınıf öğrencileri, Sosyal Hizmet Ortamlarında İnceleme dersi kapsamında, ilimizde Sosyal Hizmet sunan kuruluşları ziyaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda 20 Ekim 2015 salı günü öğrencilerimiz ile birlikte bölümümüz öğretim üyeleri ilimizde yer alan Sevgi Evlerini ziyaret etti. Öğrencilerimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Manisa İl Müdürü Sayın Murat KONAN'ın katılımları ve il müdürlüğünde çalışan Sosyal Hizmet Uzmanlarının değerleri sunumları ile 5395 sayılı çocuk koruma kanunu ve ilgili mezvuat çerçevesinde faaliyet gösteren Sevgi Evlerinin işleyişi ve hizmetlerini tanıma fırsatı buldu. Sevgi Evlerinde kalan çocuklar ile kaynaştı.

20 Ekim 2015


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

"UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA SOSYAL HİZMET EĞİTİMİ NASIL YAPILMA(MA)LI ?"

Dünya Sosyal Hizmet Günü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen "UZAKTAN EĞİTİM YOLUYLA SOSYAL HİZMET EĞİTİMİ NASIL YAPILMA(MA)LI ?" isimli panel 20 Mart 2015 günü Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

20 Mart 2015

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PANEL: ROMAN KÜLTÜRÜ

Manisa Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen "Roman Kültürü" konulu panel ilgiyle dinlendi

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "Roman Kültürü" konulu panel, Üniversitemiz Sinema Salonu'nda gerçekleştirildi.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞLU'nun açılış konuşması ile başlayan panelin moderatörlüğünü Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih ŞAHİN yaptı.

Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞLU, toplumsal bütünleşme ve barış içinde beraber yaşayabilmenin hepimizin ortak arzusu olduğunu vurgulayarak, "Kültürel farklılıklarımızı zenginlik olarak gören bir anlayışın sonucu bugün bu panelde buluştuk. Son yıllarda bu amaçla pek çok çalışma yapıldı. Hatta devlet organlarının sosyal dışlanmayı önleyici amaçlı ve "Roman Açılımı" olarak kamuoyuna yansıyan çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz. Bu çalışmaların Roman vatandaşlarımızın sorunlarını çözme konusunda daha etkili olabilmesi için biz de üniversitemiz olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz. Üniversitemiz, Manisa yerel kültürüne ve topluluklarına duyduğu saygı ve ilgi çerçevesinde bu tür organizasyonların yapılmasını destekliyor ve destekleyecek. Anadolu'muz bir mozaik gibi yüzyıllarca her kültürden her insana kucak açmış. Amacımız bu hoşgörüyü, bu zenginliği bizden sonraki kuşaklara aktarabilmek" diye konuştu.

Panele Roman Merkezi Federasyonu Başkanı Erdoğan ŞENER ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü'nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Nigar KARACIK konuşmacı olarak katıldı. Romanların tarihini anlatan Erdoğan ŞENER, Manisa'da yaşan Romanların kültürel yapısından ve yaşadıkları sorunlardan bahsetti. Nigar KARACIK ise Çanakkale ilinde yürüttükleri "Rüzgarlı Kentin Roman Çocukları" isimli proje çerçevesinde gerçekleştirdikleri sosyal hizmet müdahalelerini anlattı.

Prof. Dr. Fatih ŞAHİN ise insan hakları ve sosyal adalet bağlamında bir bilim ve meslek alanı olarak sosyal hizmetin, toplumda hiçbir ayrım gözetmeksizin her grubun sosyal refah seviyesinin en üst düzeye çıkarılması konusundaki rol ve fonksiyonlarının öneminden bahsetti.

Katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla devam eden panel, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞU tarafından konuşmacıların teşekkür belgesi ve çiçeklerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

14 Aralık 2014

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PANEL: ÇINARLAR SÖYLEŞİYOR: USTALAR SOSYAL HİZMETİ ANLATIYOR.

Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümünden "Çınarlar Söyleşiyor: Ustalar Sosyal Hizmeti Anlatıyor" paneli

Dünya Sosyal Hizmet Günü Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü ile Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi'nin birlikte düzenlediği panel ile kutlandı. "Çınarlar Söyleşiyor: Ustalar Sosyal Hizmeti Anlatıyor" isimli panel, CBÜ Sinema Salonu'nda Sosyal Hizmet Uzmanları İzmir Şube Başkanı Turgay Çavuşoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panelin açılışını yapan Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin, Dünya Sosyal Hizmet Günü'nün tarihçesini anlattığı konuşmasında mesleğin toplumsal yaşamdaki rol ve fonksiyonlarından bahsetti.  Okul Müdürü Prof. Dr. Zeki Arı ise, Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyal Hizmet Bölümü'nü açmış olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek mesleğin insan hakları ve sosyal adalet temelindeki misyonuna vurgu yaptı. Bölümün mezun edeceği sosyal hizmet uzmanlarının sosyal sorunların çözümünde aktif roller alacağına inandığını söyledi.

Panelist olarak Sosyal Hizmetler Akademisi'nden 1 numaralı diploma ile mezun olan emekli SHU Şammas Hüyüklü, emekli SHU Sevil Köseoğlu, Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bölümü'nden mezun emekli SHU Cihangir Soygül ve emekli SHU Mahmut Öktem katıldı. İzmir ve Manisa'da kamu kurum ve kuruluşlarında görevli sosyal hizmet uzmanları panele büyük ilgi gösterdi. Mesleğin kurulduğu ilk yıllarda meslek elemanlarının karşılaştığı sorunlar, başarılar ve söz konusu yıllardaki sosyal hizmet mevzuatının ele alındığı, mesleki anıların paylaşıldığı panel izleyicilerin de katkıları ile başarı ile tamamlandı. Panelistlerin plaket ve çiçekleri Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zeki Arı ve Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin tarafından takdim edildi. Prof. Dr. Zeki Arı, gerçekleştirdikleri faaliyet nedeniyle, Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyelerine de teşekkür etti.

20 Mart 2014

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EĞİTİM:  İNSAN TİCARETİ MAĞDURLARINA UZMAN DESTEĞİ EĞİTİMİ

İnsan ticareti mağdurlarına uzman desteği eğitimi verildi

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi ve Aile Danışmanları Derneği işbirliği ile düzenlenen  "İnsan Ticareti Mağdurlarına Uzman Desteği" konulu eğitim programı, Üniversitemiz Sinema Salonu'nda 28 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şube Başkanı Turgay Çavuşoğlu, konuyla ilgili film gösteriminin ardından, insan ticaretinin ulusal ve uluslararası boyutunu sayısal verilerle aktardı.

Aile Danışmanları Derneği Başkanı Öğretim Görevlisi Güngör Toprak Çabuk; insan ticareti mağdurlarının belirlenmesinde dikkat edilecek hususlar ve meslek elemanlarının mağdurla yapacağı mülakatlarda izlenecek yolu uygulamalı olarak ele aldı. Çabuk, İsveç Başkonsolosluğunca desteklenen bu proje kapsamında, değişik illerde görevli sosyal hizmet uzmanları ve sosyal hizmet bölümü öğrencilerine ulaştıklarını vurguladı.

28 Şubat 2014

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 PANEL: "Sosyal hizmetlerin dünü bugünü yarını"

Celal Bayar Üniversitesi ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği işbirliğiyle "Sosyal Hizmetlerin Dünü Bugünü Yarını" konulu bir panel gerçekleşti.

 Her yıl Mart ayında kutlanan Dünya Sosyal Hizmetler Günü, bu yıl da çeşitli etkinlikler ve panellerle kutlandı. Manisa'da Celal Bayar Üniversitesi ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği işbirliğiyle Öğretmenevi'nde düzenlenen "Sosyal Hizmetlerin Dünü Bugünü Yarını" konulu panel büyük ilgi gördü.

Manisa Öğretmenevi'nde düzenlenen panele, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Kahramanoğlu, Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih Şahin, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şube Başkanı Uzm. Turgay Çavuşoğlu, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Sosyal Hizmet Birim Sorumlusu Fatih Kılıçarslan, dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı.

20 Mart 2013

  • Uzaktan Eğitim
  • Eğitim Kataloğu (AKTS)
  • EBYS
  • UBS
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik